Nasza strona wykorzystuje cookies.

OK

Oferta

AKUMULATORY HYDRAULICZNE

Akumulatory hydrauliczne stosujemy w układach jako źródło dodatkowej energii lub wyrównanie ciśnienia.

Posiadamy w ofercie akumulatory pęcherzowe, membranowe, tłoczyskowe.

W każdym układzie hydraulicznym można spotkać się z akumulatorem, którego zadaniem jest dostarczenie dodatkowej energii oraz wyrównanie ciśnienia. Są one niezbędne do prawidłowego działania całego systemu. W naszej ofercie znajdziesz akumulatory hydrauliczne tłokowe, membranowe i pęcherzowe.

Akumulatory hydrauliczne i ich zastosowanie

Akumulatory hydrauliczne to szczelne zbiorniki, w których znajduje się gaz oraz oddzielona od niego ciecz pod wysokim ciśnieniem. Przegrodą w zależności od rodzaju urządzenia może być membrana, pęcherz lub tłoki. Akumulatory hydrauliczne nie kumulują energii w postaci prądu – jak ma to miejsce w przypadku akumulatorów samochodowych. Energia jest w nich gromadzona pod postacią ciała stałego, energii sprężystości gazu lub jako energia potencjalna ciężaru. Dlatego można wyróżnić modele gazowe, ciężarowe i sprężynowe. Energia w tego typu urządzeniach funkcjonuje jako rezerwa, ponieważ wytwarzana jest w chwili zapotrzebowania. Do ich zadań należy też tłumienie uderzeń, zapobieganie kawitacji i zmniejszanie falowania ciśnieniowego w obwodach.

Rodzaje akumulatorów hydraulicznych

Akumulatory pęcherzowe wyposażone są w elastyczny pęcherz, którego zadaniem jest oddzielanie gazu od oleju. Najczęściej zbudowane są ze skręcanego lub spawanego zbiornika, pęcherza, zaworu gazowego i przyłącza dla cieczy. Zaletą tych modeli jest wysoka częstotliwość cykli, niski koszt konserwacji oraz wysoki przepływa. Wyróżnia je brak różnicy ciśnienia między stroną gazu i cieczy. Akumulatory pęcherzowe występują w dwóch wersjach – z zaworem lub śrubą do napełniania. Dostępne w kompaktowych wymiarach pozwalają na łatwy montaż.

Akumulatory tłokowe składają się z cylindra, tłoka ze specjalnym układem uszczelniającym oraz przykręcanych głowic. Wyróżniają się minimalną różnicą ciśnienia pomiędzy stroną gazu i cieczy. Ich zaletą jest wysoka wydajność oraz duże pojemności. Mogą być montowane na wiele różnych sposobów. Wyposażone są we wskaźnik położenia tłoka. Doskonale sprawdzają się jako element rezerwowy. Posiadają zabezpieczenia przed wydostaniem się gazów w przypadku uszkodzenia uszczelnienia. Ich korpus najczęściej wykonany jest z aluminium, stali węglowej lub stali nierdzewnej. Mogą być użytkowany przy ekstremalnie wysokich i niskich temperaturach.

Akumulatory membranowe wyróżniają się na tle innych modeli bardzo prostą konstrukcją. Składają się ze stalowego korpusu, który jest stworzony poprzez zespawanie ze sobą dwóch sfer oraz z umocowanej wewnątrz membrany. Urządzenia tego typu posiadają zawór gazowy w górnej części – najczęściej w formie śruby. Natomiast na dole wyposażone są w króciec zamykany metalowym grzybkiem. Akumulatory hydrauliczne membranowe mogą być montowane w różnych pozycjach. Wyróżnia je niski koszt konserwacji i występują w wersji spawanej oraz skręcanej.

W naszej ofercie akumulatory dostępne są w wersji niskociśnieniowej i wysokociśnieniowej oraz różnią się pojemnością.  Posiadamy też wysokiej jakości części zamienne. W razie pytań lub wątpliwości nasi wykwalifikowani pracownicy służą fachową radą. Zapraszamy do kontaktu!